Vishay/Dale NTHS0402N17N2503KP
NTHS0402N17N2503KP picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0402N17N2503KP
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 250K OHM 10% 0402
Datasheet Download
NTHS0402N17N2503KP.pdf
Availability of NTHS0402N17N2503KP
QUANTITY
NTHS0402N17N2503KP Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0402N17N2503KP
Internal Part NumberEIS-NTHS0402N17N2503KP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C250k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/754064K
B25/854073K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0402N17N2503KP
Related LinksNTHS0402N, NTHS0402N17N2503KP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0402N17N2503KP Details Description
Related parts for NTHS0402N17N2503KP
DUCT SLOT PVC DGY.5X4"X 6' datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf