Vishay/Dale NTHS0603N03N1001JR
NTHS0603N03N1001JR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N03N1001JR
Brief Description
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N03N1001JR.pdf
Availability of NTHS0603N03N1001JR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTHS0603N03N1001JR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N03N1001JR
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N03N1001JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753181K
B25/853185K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N03N1001JR
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N03N1001JR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N03N1001JR Details Description
Related parts for NTHS0603N03N1001JR
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
FILTER SAW 1.57542GHZ SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC datasheet.pdf