Vishay/Dale NTHS0603N03N1501KU
NTHS0603N03N1501KU picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N03N1501KU
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N03N1501KU.pdf
Availability of NTHS0603N03N1501KU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTHS0603N03N1501KU Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N03N1501KU
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N03N1501KU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1.5k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753181K
B25/853185K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N03N1501KU
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N03N1501KU Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N03N1501KU Details Description
Related parts for NTHS0603N03N1501KU
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 370MA 750 MOHM TH datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC/DC 15W 5V 3.0A datasheet.pdf
IC CLK SRC VCXO/SET-TOP 28-QSOP datasheet.pdf
03 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IDLER SHAFT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf