Vishay/Dale NTHS0603N03N1501KU
NTHS0603N03N1501KU picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N03N1501KU
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N03N1501KU.pdf
Availability of NTHS0603N03N1501KU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTHS0603N03N1501KU Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N03N1501KU
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N03N1501KU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1.5k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753181K
B25/853185K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N03N1501KU
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N03N1501KU Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N03N1501KU Details Description
Related parts for NTHS0603N03N1501KU
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL NUT HEX datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf