Vishay/Dale NTHS0603N17N1503JP
NTHS0603N17N1503JP picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N17N1503JP
Brief Description
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N17N1503JP.pdf
Availability of NTHS0603N17N1503JP
QUANTITY
NTHS0603N17N1503JP Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N17N1503JP
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N17N1503JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C150k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/754064K
B25/854073K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N17N1503JP
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N17N1503JP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N17N1503JP Details Description
Related parts for NTHS0603N17N1503JP
CABLE FLAT FLEX 13 COND .050" datasheet.pdf
IC COMP 1.6V SNGL P-P W/CS 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER HS .5MM 240POS DL AU datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-25 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp, Reversed datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf