Vishay/Dale NTHS0603N17N1503KU
NTHS0603N17N1503KU picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N17N1503KU
Brief Description
THERMISTOR NTC 150K OHM 10% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N17N1503KU.pdf
Availability of NTHS0603N17N1503KU
QUANTITY
NTHS0603N17N1503KU Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N17N1503KU
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N17N1503KU
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C150k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/754064K
B25/854073K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N17N1503KU
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N17N1503KU Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N17N1503KU Details Description
Related parts for NTHS0603N17N1503KU
PROBE OSC 60MHZ X10 1.2M datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 160 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT SET SED/4 datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/270LH SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf