Vishay/Dale NTHS0805N01N5002JU
NTHS0805N01N5002JU picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N01N5002JU
Brief Description
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N01N5002JU.pdf
Availability of NTHS0805N01N5002JU
QUANTITY
NTHS0805N01N5002JU Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N01N5002JU
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N01N5002JU
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package5,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C50k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/853974K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N01N5002JU
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N01N5002JU Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N01N5002JU Details Description
Related parts for NTHS0805N01N5002JU
CAP ARRAY 470PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS SMD DBL ROW datasheet.pdf