Vishay/Dale NTHS0805N01N5602JE
NTHS0805N01N5602JE picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N01N5602JE
Brief Description
THERMISTOR NTC 56K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N01N5602JE.pdf
Availability of NTHS0805N01N5602JE
QUANTITY
NTHS0805N01N5602JE Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N01N5602JE
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N01N5602JE
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C56k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/85-
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N01N5602JE
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N01N5602JE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N01N5602JE Details Description
Related parts for NTHS0805N01N5602JE
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 800MA 70 MOHM datasheet.pdf