Vishay/Dale NTHS0805N01N6802JG
NTHS0805N01N6802JG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N01N6802JG
Brief Description
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N01N6802JG.pdf
Availability of NTHS0805N01N6802JG
QUANTITY
NTHS0805N01N6802JG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N01N6802JG
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N01N6802JG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C68k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/853974K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N01N6802JG
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N01N6802JG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N01N6802JG Details Description
Related parts for NTHS0805N01N6802JG
RES 680 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL 30GOLD SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SHELF FIXED 15X22.5X5.22" BLACK datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
10UF 450V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf