Vishay/Dale NTHS0805N02N1002JG
NTHS0805N02N1002JG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N02N1002JG
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N02N1002JG.pdf
Availability of NTHS0805N02N1002JG
QUANTITY
NTHS0805N02N1002JG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N02N1002JG
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N02N1002JG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N02N1002JG
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N02N1002JG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N02N1002JG Details Description
Related parts for NTHS0805N02N1002JG
ADAPTER RJ-11 TO ICSP datasheet.pdf
DIODE RF SGL 30V 100MA SOD-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
IGBT 600V 45A 140W ISOPLUS247 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf