Vishay/Dale NTHS0805N02N1002JG
NTHS0805N02N1002JG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N02N1002JG
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N02N1002JG.pdf
Availability of NTHS0805N02N1002JG
QUANTITY
NTHS0805N02N1002JG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N02N1002JG
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N02N1002JG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N02N1002JG
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N02N1002JG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N02N1002JG Details Description
Related parts for NTHS0805N02N1002JG
FIXED IND 560UH 45MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf