Vishay/Dale NTHS0805N02N4701JG
NTHS0805N02N4701JG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N02N4701JG
Brief Description
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N02N4701JG.pdf
Availability of NTHS0805N02N4701JG
QUANTITY
NTHS0805N02N4701JG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N02N4701JG
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N02N4701JG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C4.7k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N02N4701JG
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N02N4701JG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N02N4701JG Details Description
Related parts for NTHS0805N02N4701JG
IC DRIVER GATE HIGH SIDE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LED AMBER CLR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf