Vishay/Dale NTHS0805N02N6801JG
NTHS0805N02N6801JG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N02N6801JG
Brief Description
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N02N6801JG.pdf
Availability of NTHS0805N02N6801JG
QUANTITY
NTHS0805N02N6801JG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N02N6801JG
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N02N6801JG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C6.8k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N02N6801JG
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N02N6801JG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N02N6801JG Details Description
Related parts for NTHS0805N02N6801JG
CORD .025 SQ PIN RCPT 24" WHITE datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES .33 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC NETWORK PWR CTRL 36-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 420MA 1.19 OHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf