Vishay/Dale NTHS0805N03N1001JF
NTHS0805N03N1001JF picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N03N1001JF
Brief Description
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N03N1001JF.pdf
Availability of NTHS0805N03N1001JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTHS0805N03N1001JF Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N03N1001JF
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N03N1001JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753181K
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N03N1001JF
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N03N1001JF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N03N1001JF Details Description
Related parts for NTHS0805N03N1001JF
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375 datasheet.pdf
2700UF 25V 22.23X28.58 85C AXI datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 324 CLBs, 6500 Gates, 133.3MHz, 770-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf