Vishay/Dale NTHS0805N03N1001JR
NTHS0805N03N1001JR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N03N1001JR
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N03N1001JR.pdf
Availability of NTHS0805N03N1001JR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTHS0805N03N1001JR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N03N1001JR
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N03N1001JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753181K
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N03N1001JR
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N03N1001JR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N03N1001JR Details Description
Related parts for NTHS0805N03N1001JR
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONT AWG 26-22 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
V600-HS AMP W/5M CABLE datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 50W datasheet.pdf
PDU METERED 200V 240V 20A 8 C13 datasheet.pdf