Vishay/Dale NTHS0805N05N5002JU
NTHS0805N05N5002JU picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N05N5002JU
Brief Description
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N05N5002JU.pdf
Availability of NTHS0805N05N5002JU
QUANTITY
NTHS0805N05N5002JU Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N05N5002JU
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N05N5002JU
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package5,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C50k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753890K
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N05N5002JU
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N05N5002JU Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N05N5002JU Details Description
Related parts for NTHS0805N05N5002JU
TRANS PNP 30V 0.7A SC74-6 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250VAC X7R 1812 datasheet.pdf