Vishay/Dale NTHS1205N02N1502JP
NTHS1205N02N1502JP picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1205N02N1502JP
Brief Description
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 1205
Datasheet Download
NTHS1205N02N1502JP.pdf
Availability of NTHS1205N02N1502JP
QUANTITY
NTHS1205N02N1502JP Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1205N02N1502JP
Internal Part NumberEIS-NTHS1205N02N1502JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1205 (3215 Metric), Convex
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1205N02N1502JP
Related LinksNTHS1205N, NTHS1205N02N1502JP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1205N02N1502JP Details Description
Related parts for NTHS1205N02N1502JP
IC CTRLR HOUSEKEEPING BCD 24-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
27 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
WIRE ALIGNMENT COMB datasheet.pdf
CAP ALUM 3400UF 55V SCREW datasheet.pdf