Vishay/Dale NTHS1206N04N3303KR
NTHS1206N04N3303KR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1206N04N3303KR
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 1206
Datasheet Download
NTHS1206N04N3303KR.pdf
Availability of NTHS1206N04N3303KR
QUANTITY
NTHS1206N04N3303KR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1206N04N3303KR
Internal Part NumberEIS-NTHS1206N04N3303KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
3D ModelNTHS1206.stpNTHS1206.pdf
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C330k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/754247K
B25/854262K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1206N04N3303KR
Related LinksNTHS1206N, NTHS1206N04N3303KR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1206N04N3303KR Details Description
Related parts for NTHS1206N04N3303KR
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 200MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
MOUNT HARD 750W/200V 300W/100V datasheet.pdf
MINISAS HD 1X1 REC ASSY W/ LP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 0804 datasheet.pdf