| Internal Part Number | EIS-NTLUS3A18PZTCG | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 29/May/2014 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.1A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 18 mOhm @ 7A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 28nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2240pF @ 15V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 6-UDFN (2x2) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NTLUS3A18PZTCG | |
| Related Links | NTLUS3A, NTLUS3A18PZTCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor | |
 | 896-30-004-90-000000 | Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal | datasheet.pdf | |