| Internal Part Number | EIS-NTLUS3A39PZTAG | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 29/May/2014 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | µCool™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.4A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39 mOhm @ 4A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 10.4nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 920pF @ 15V | |
| Power - Max | 600mW | |