ON Semiconductor NTP30N06LG
NTP30N06LG picture photo
Mfg. Part Number
NTP30N06LG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 30A TO220AB
Datasheet Download
NTP30N06LG.pdf
Availability of NTP30N06LG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTP30N06LG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTP30N06LG
Internal Part NumberEIS-NTP30N06LG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2009
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs46 mOhm @ 15A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1150pF @ 25V
Power - Max88.2W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTP30N06LG
Related LinksNTP30, NTP30N06LG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTP30N06LG Details Description
Related parts for NTP30N06LG
CONN HEADER 60POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10VC SOT1434 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 94.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SURFACE DISC 4-1/2"XNH S SFN datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf