NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. NTS0104BQ-Q100X
NTS0104BQ-Q100X picture photo
Mfg. Part Number
NTS0104BQ-Q100X
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC TXRX TRANSLATING 4B 14DHVQFN
Datasheet Download
NTS0104BQ-Q100X.pdf
Availability of NTS0104BQ-Q100X
QUANTITY
NTS0104BQ-Q100X Order Process
Ship out your order
Specifications of NTS0104BQ-Q100X
Internal Part NumberEIS-NTS0104BQ-Q100X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit4
Voltage - VCCA1.65 V ~ 3.6 V
Voltage - VCCB2.3 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeOpen Drain, Push-Pull
Data Rate50Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
FeaturesAuto-Direction Sensing
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DHVQFN (2.5x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTS0104BQ-Q100X
NTS0104BQ-Q100X Details Description
Related parts for NTS0104BQ-Q100X
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44HSOP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP CTLR DUAL 349CSPBGA datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf