ON Semiconductor NTSV30H100CTG
NTSV30H100CTG picture photo
Mfg. Part Number
NTSV30H100CTG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
NTSV30H100CTG.pdf
Availability of NTSV30H100CTG
QUANTITY
NTSV30H100CTG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTSV30H100CTG
Internal Part NumberEIS-NTSV30H100CTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr95µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTSV30H100CTG
Related LinksNTSV30, NTSV30H100CTG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTSV30H100CTG Details Description
Related parts for NTSV30H100CTG
RES SMD 8.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
25+25 WAY M V BM 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf