Murata Electronics North America NTV1205MC
NTV1205MC picture photo
Mfg. Part Number
NTV1205MC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 5VOUT DL 3KV
Datasheet Download
NTV1205MC.pdf
Availability of NTV1205MC
QUANTITY
NTV1205MC Order Process
Ship out your order
Specifications of NTV1205MC
Internal Part NumberEIS-NTV1205MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC/DC Converters <5W
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNTV
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case22-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.26" H (15.2mm x 7.6mm x 6.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency73%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTV1205MC
Related LinksNTV1, NTV1205MC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NTV1205MC Details Description
Related parts for NTV1205MC
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC QUAD 8BIT 5V LP 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT ROLLER SILV PCB datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL MCU DIP20/QFN32 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SL-MSR30N (METAL) 4NC, NPT datasheet.pdf
NA10 ADAPTOR REPACHIP 58750722 datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA BACK/R datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf