Nuvoton Technology Corporation America NUC100LD3AN
NUC100LD3AN picture photo
Mfg. Part Number
NUC100LD3AN
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
NUC100LD3AN.pdf
Availability of NUC100LD3AN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NUC100LD3AN Order Process
Ship out your order
Specifications of NUC100LD3AN
Internal Part NumberEIS-NUC100LD3AN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesNuMicro™ NUC100
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PS2, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NUC100LD3AN
Related LinksNUC10, NUC100LD3AN Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
NUC100LD3AN Details Description
Related parts for NUC100LD3AN
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SGE-225-2-1800 01850C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2200PF 50V RADIAL datasheet.pdf