Nuvoton Technology Corporation America NUC100VD2AN
NUC100VD2AN picture photo
Mfg. Part Number
NUC100VD2AN
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
NUC100VD2AN.pdf
Availability of NUC100VD2AN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NUC100VD2AN Order Process
Ship out your order
Specifications of NUC100VD2AN
Internal Part NumberEIS-NUC100VD2AN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductNuMicro™ Microcontrollers
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesNuMicro™ NUC100
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PS2, PWM, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NUC100VD2AN
Related LinksNUC10, NUC100VD2AN Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
NUC100VD2AN Details Description
Related parts for NUC100VD2AN
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK TRPL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SC-GJ datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf