Nuvoton Technology Corporation America NUC130LC1CN
NUC130LC1CN picture photo
Mfg. Part Number
NUC130LC1CN
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
NUC130LC1CN.pdf
Availability of NUC130LC1CN
QUANTITY
NUC130LC1CN Order Process
Ship out your order
Specifications of NUC130LC1CN
Internal Part NumberEIS-NUC130LC1CN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesNuMicro™ NUC130
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NUC130LC1CN
Related LinksNUC13, NUC130LC1CN Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
NUC130LC1CN Details Description
Related parts for NUC130LC1CN
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf