ON Semiconductor NUP4103FCT1
NUP4103FCT1 picture photo
Mfg. Part Number
NUP4103FCT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 5FLIPCHIP
Datasheet Download
NUP4103FCT1.pdf
Availability of NUP4103FCT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NUP4103FCT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NUP4103FCT1
Internal Part NumberEIS-NUP4103FCT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, FCBGA
Supplier Device Package5-FlipChip (1.32x0.95)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NUP4103FCT1
Related LinksNUP41, NUP4103FCT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NUP4103FCT1 Details Description
Related parts for NUP4103FCT1
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220-2 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3-33PF 250V TH datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 26 CKTS LGT 455 datasheet.pdf
BLADE HEX SCKT 2MM/2.5MM 4.72" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf