ON Semiconductor NUP5150MUTBG
NUP5150MUTBG picture photo
Mfg. Part Number
NUP5150MUTBG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5VWM 6UDFN
Datasheet Download
NUP5150MUTBG.pdf
Availability of NUP5150MUTBG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NUP5150MUTBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NUP5150MUTBG
Internal Part NumberEIS-NUP5150MUTBG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDFN Pkg Filters 18/Jun/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels5
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)6.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency12pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN
Supplier Device Package6-UDFN (1.2x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NUP5150MUTBG
Related LinksNUP515, NUP5150MUTBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NUP5150MUTBG Details Description
Related parts for NUP5150MUTBG
CONN HEADER 90POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT RED,YLW,GRN,RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64-FC-S1-5000 R datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf