Bel Fuse Inc. NVS0.5ZH-M6
NVS0.5ZH-M6 picture photo
Mfg. Part Number
NVS0.5ZH-M6
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 0.5A
Datasheet Download
NVS0.5ZH-M6.pdf
Availability of NVS0.5ZH-M6
QUANTITY
NVS0.5ZH-M6 Order Process
Ship out your order
Specifications of NVS0.5ZH-M6
Internal Part NumberEIS-NVS0.5ZH-M6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNV
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.81" W x 0.33" H (33.0mm x 20.6mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NVS0.5ZH-M6
Related LinksNVS0., NVS0.5ZH-M6 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
NVS0.5ZH-M6 Details Description
Related parts for NVS0.5ZH-M6
CONN HDR 3POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 152.4MMX16.5M datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8231 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 100 OHM .20A 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X12X1" 5A MED datasheet.pdf