Stackpole Electronics Inc. NWW5JB10R0
NWW5JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
NWW5JB10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NWW5JB10R0.pdf
Availability of NWW5JB10R0
QUANTITY
NWW5JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of NWW5JB10R0
Internal Part NumberEIS-NWW5JB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NWW5JB10R0
Related LinksNWW5J, NWW5JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NWW5JB10R0 Details Description
Related parts for NWW5JB10R0
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1 OHM 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES 910 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf