Stackpole Electronics Inc. NWW5JT1K20
NWW5JT1K20 picture photo
Mfg. Part Number
NWW5JT1K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NWW5JT1K20.pdf
Availability of NWW5JT1K20
QUANTITY
NWW5JT1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NWW5JT1K20
Internal Part NumberEIS-NWW5JT1K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NWW5JT1K20
Related LinksNWW5J, NWW5JT1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NWW5JT1K20 Details Description
Related parts for NWW5JT1K20
SW LEVER SPST-NC 2A SEALED 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD QUAD HS OPAMP SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V/7V TO92-3 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO220AA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf