Stackpole Electronics Inc. NWW5JT50R0
NWW5JT50R0 picture photo
Mfg. Part Number
NWW5JT50R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NWW5JT50R0.pdf
Availability of NWW5JT50R0
QUANTITY
NWW5JT50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of NWW5JT50R0
Internal Part NumberEIS-NWW5JT50R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NWW5JT50R0
Related LinksNWW5J, NWW5JT50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NWW5JT50R0 Details Description
Related parts for NWW5JT50R0
CAP CER 1200PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf