NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. NX1117C285Z,115
NX1117C285Z,115 picture photo
Mfg. Part Number
NX1117C285Z,115
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 1A SC73
Datasheet Download
NX1117C285Z,115.pdf
Availability of NX1117C285Z,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NX1117C285Z,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of NX1117C285Z,115
Internal Part NumberEIS-NX1117C285Z,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jul/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NX1117C285Z,115
NX1117C285Z,115 Details Description
Related parts for NX1117C285Z,115
CONTACT RACK & PANEL SOLDERTAIL datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 6' GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC BUCK CTRLR MULTI-PH 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf