NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. NX1117CE15Z,115
NX1117CE15Z,115 picture photo
Mfg. Part Number
NX1117CE15Z,115
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A SC73
Datasheet Download
NX1117CE15Z,115.pdf
Availability of NX1117CE15Z,115
QUANTITY
NX1117CE15Z,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of NX1117CE15Z,115
Internal Part NumberEIS-NX1117CE15Z,115
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NX1117CE15Z,115
NX1117CE15Z,115 Details Description
Related parts for NX1117CE15Z,115
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 9.2NS 208PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-DIP datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.59A 50 MOHM SMD datasheet.pdf