Pericom Semiconductor Corp. NX7011D0104.000000
NX7011D0104.000000 picture photo
Mfg. Part Number
NX7011D0104.000000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 104.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
NX7011D0104.000000.pdf
Availability of NX7011D0104.000000
QUANTITY
NX7011D0104.000000 Order Process
Ship out your order
Specifications of NX7011D0104.000000
Internal Part NumberEIS-NX7011D0104.000000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ NX701
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency104MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.061" (1.55mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)40mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NX7011D0104.000000
Related LinksNX7011D01, NX7011D0104.000000 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
NX7011D0104.000000 Details Description
Related parts for NX7011D0104.000000
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 74V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 174.7 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PSH-PULL PWM 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AB datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP DUAL 16MSOP datasheet.pdf
1MM JMPR 152 LGT TYPE A 5 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf