ON Semiconductor NZ9F6V2ST5G
NZ9F6V2ST5G picture photo
Mfg. Part Number
NZ9F6V2ST5G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD923
Datasheet Download
NZ9F6V2ST5G.pdf
Availability of NZ9F6V2ST5G
QUANTITY
NZ9F6V2ST5G Order Process
Ship out your order
Specifications of NZ9F6V2ST5G
Internal Part NumberEIS-NZ9F6V2ST5G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 19/May/2010
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-923
Supplier Device PackageSOD-923
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NZ9F6V2ST5G
Related LinksNZ9F6, NZ9F6V2ST5G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NZ9F6V2ST5G Details Description
Related parts for NZ9F6V2ST5G
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf