Orion Fans OA172AN-11-1TB
OA172AN-11-1TB picture photo
Mfg. Part Number
OA172AN-11-1TB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA172AN-11-1TB.pdf
Availability of OA172AN-11-1TB
QUANTITY
OA172AN-11-1TB Order Process
Ship out your order
Specifications of OA172AN-11-1TB
Internal Part NumberEIS-OA172AN-11-1TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA172
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 172mm Dia
Width50.8mm
Air Flow235.0 CFM (6.65m³/min)
Static Pressure0.700 in H2O (174.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise52 dB
Power (Watts)35W
RPM3200 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range80 ~ 130VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA172AN-11-1TB
Related LinksOA172AN, OA172AN-11-1TB Datasheet, Orion Fans Distributor
OA172AN-11-1TB Details Description
Related parts for OA172AN-11-1TB
TRANS NPN 100V 25A TO-247 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 3640 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 1POS LGH datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 10POS datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
SIDE LOCK PLUG SHELL 45POS datasheet.pdf