Orion Fans OA172SAP-11-1TB1855
OA172SAP-11-1TB1855 picture photo
Mfg. Part Number
OA172SAP-11-1TB1855
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA172SAP-11-1TB1855.pdf
Availability of OA172SAP-11-1TB1855
QUANTITY
OA172SAP-11-1TB1855 Order Process
Ship out your order
Specifications of OA172SAP-11-1TB1855
Internal Part NumberEIS-OA172SAP-11-1TB1855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
SeriesOA172SAP
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width51mm
Air Flow210.0 CFM (5.95m³/min)
Static Pressure0.490 in H2O (122.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise58 dB(A)
Power (Watts)42W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range100 ~ 120VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladeMetal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA172SAP-11-1TB1855
Related LinksOA172SAP-, OA172SAP-11-1TB1855 Datasheet, Orion Fans Distributor
OA172SAP-11-1TB1855 Details Description
Related parts for OA172SAP-11-1TB1855
EVAL MOD FOR TPS62203 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 2 CELL C SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
26 POS FLX DLTA RIB CBL ASSY 500 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf