Orion Fans OA172SAP-11-1TBXC(SF)
OA172SAP-11-1TBXC(SF) picture photo
Mfg. Part Number
OA172SAP-11-1TBXC(SF)
Brief Description
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA172SAP-11-1TBXC(SF).pdf
Availability of OA172SAP-11-1TBXC(SF)
QUANTITY
OA172SAP-11-1TBXC(SF) Order Process
Ship out your order
Specifications of OA172SAP-11-1TBXC(SF)
Internal Part NumberEIS-OA172SAP-11-1TBXC(SF)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductAll-Metal IP5556 AC Fans
Standard Package1
SeriesOA172SAP
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width55mm
Air Flow293.0 CFM (8.30m³/min)
Static Pressure0.900 in H2O (224.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSalt Fog Rated
Noise60 dB
Power (Watts)38W
RPM3400 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.340A
Voltage Range103 ~ 126VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA172SAP-11-1TBXC(SF)
Related LinksOA172SAP-1, OA172SAP-11-1TBXC(SF) Datasheet, Orion Fans Distributor
OA172SAP-11-1TBXC(SF) Details Description
Related parts for OA172SAP-11-1TBXC(SF)
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS SNGL PCB datasheet.pdf