Orion Fans OA180AN-22-1WB1856
OA180AN-22-1WB1856 picture photo
Mfg. Part Number
OA180AN-22-1WB1856
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 176X89MM 230VAC WIRE
Datasheet Download
OA180AN-22-1WB1856.pdf
Availability of OA180AN-22-1WB1856
QUANTITY
OA180AN-22-1WB1856 Order Process
Ship out your order
Specifications of OA180AN-22-1WB1856
Internal Part NumberEIS-OA180AN-22-1WB1856
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA180AN
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionSquare - 176mm L x 176mm H
Width89mm
Air Flow380.0 CFM (10.76m³/min)
Static Pressure0.760 in H2O (189.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise63 dB(A)
Power (Watts)50W
RPM3250 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range200 ~ 240VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladeMetal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA180AN-22-1WB1856
Related LinksOA180AN-2, OA180AN-22-1WB1856 Datasheet, Orion Fans Distributor
OA180AN-22-1WB1856 Details Description
Related parts for OA180AN-22-1WB1856
TUBE PVC 5AWG 300V CLR (5.02MM) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 30V DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf