Orion Fans OA200AN-11-1WB1856
OA200AN-11-1WB1856 picture photo
Mfg. Part Number
OA200AN-11-1WB1856
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 200X70MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
OA200AN-11-1WB1856.pdf
Availability of OA200AN-11-1WB1856
QUANTITY
OA200AN-11-1WB1856 Order Process
Ship out your order
Specifications of OA200AN-11-1WB1856
Internal Part NumberEIS-OA200AN-11-1WB1856
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductAll-Metal IP5556 AC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA200AN
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 200mm Dia
Width70mm
Air Flow485.0 CFM (13.73m³/min)
Static Pressure0.930 in H2O (231.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)105W
RPM3300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range100 ~ 120VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladeMetal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA200AN-11-1WB1856
Related LinksOA200AN-1, OA200AN-11-1WB1856 Datasheet, Orion Fans Distributor
OA200AN-11-1WB1856 Details Description
Related parts for OA200AN-11-1WB1856
DIN RAIL PWR OPTO COUPLER 24VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 209/15 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf