Orion Fans OA254AN-22-1TB
OA254AN-22-1TB picture photo
Mfg. Part Number
OA254AN-22-1TB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM
Datasheet Download
OA254AN-22-1TB.pdf
Availability of OA254AN-22-1TB
QUANTITY
OA254AN-22-1TB Order Process
Ship out your order
Specifications of OA254AN-22-1TB
Internal Part NumberEIS-OA254AN-22-1TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesAC Fans
Featured ProductAll-Metal IP5556 AC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA254AN
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 254mm Dia
Width89mm
Air Flow700.0 CFM (19.82m³/min)
Static Pressure0.800 in H2O (199.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise65 dB
Power (Watts)70W
RPM2200 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range160 ~ 260VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA254AN-22-1TB
Related LinksOA254AN, OA254AN-22-1TB Datasheet, Orion Fans Distributor
OA254AN-22-1TB Details Description
Related parts for OA254AN-22-1TB
CONN HEADER 14POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 9A I2PAK datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN PANEL FEED THRU datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf