Orion Fans OA80AP-11-1TB1855
OA80AP-11-1TB1855 picture photo
Mfg. Part Number
OA80AP-11-1TB1855
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA80AP-11-1TB1855.pdf
Availability of OA80AP-11-1TB1855
QUANTITY
OA80AP-11-1TB1855 Order Process
Ship out your order
Specifications of OA80AP-11-1TB1855
Internal Part NumberEIS-OA80AP-11-1TB1855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA80
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width38mm
Air Flow33.0 CFM (0.935m³/min)
Static Pressure0.180 in H2O (44.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise35 dB(A)
Power (Watts)13.0W
RPM3200 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range100 ~ 120VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladeMetal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA80AP-11-1TB1855
Related LinksOA80AP-1, OA80AP-11-1TB1855 Datasheet, Orion Fans Distributor
OA80AP-11-1TB1855 Details Description
Related parts for OA80AP-11-1TB1855
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP4.8MM datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M580-B 32QFN datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 20P 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 10POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 50OHM 100C datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf