Orion Fans OA825AP-11-1TB
OA825AP-11-1TB picture photo
Mfg. Part Number
OA825AP-11-1TB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X27MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA825AP-11-1TB.pdf
Availability of OA825AP-11-1TB
QUANTITY
OA825AP-11-1TB Order Process
Ship out your order
Specifications of OA825AP-11-1TB
Internal Part NumberEIS-OA825AP-11-1TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesAC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA825
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width27mm
Air Flow25.0 CFM (0.708m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28 dB
Power (Watts)9.00W
RPM3000 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range80 ~ 130VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA825AP-11-1TB
Related LinksOA825AP, OA825AP-11-1TB Datasheet, Orion Fans Distributor
OA825AP-11-1TB Details Description
Related parts for OA825AP-11-1TB
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 500MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED 3MM TRI-LEVEL 590NM YLW DIFF datasheet.pdf
TRANSFORMER TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TMX 30 V0 datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X10 GR SN ENDWALL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3600UF 25V AXIAL datasheet.pdf