TT Electronics/IRC OAR5R003JLF
OAR5R003JLF picture photo
Mfg. Part Number
OAR5R003JLF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL .003 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
OAR5R003JLF.pdf
Availability of OAR5R003JLF
QUANTITY
OAR5R003JLF Order Process
Ship out your order
Specifications of OAR5R003JLF
Internal Part NumberEIS-OAR5R003JLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesOAR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.003
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.800" L x 0.065" W (20.32mm x 1.65mm)
Height0.882" (22.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OAR5R003JLF
Related LinksOAR5R, OAR5R003JLF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
OAR5R003JLF Details Description
Related parts for OAR5R003JLF
IC REG LDO 5V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC14S/AE14M/CSC14S datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-37260-2 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 173 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf