TT Electronics/IRC OAR5R050FLF
OAR5R050FLF picture photo
Mfg. Part Number
OAR5R050FLF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL .050 OHM 5W 1% RADIAL
Datasheet Download
OAR5R050FLF.pdf
Availability of OAR5R050FLF
QUANTITY
OAR5R050FLF Order Process
Ship out your order
Specifications of OAR5R050FLF
Internal Part NumberEIS-OAR5R050FLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesOAR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.800" L x 0.065" W (20.32mm x 1.65mm)
Height0.882" (22.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OAR5R050FLF
Related LinksOAR5R, OAR5R050FLF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
OAR5R050FLF Details Description
Related parts for OAR5R050FLF
LED SOFT ORN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 0606 datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR R-R 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
OSC XO 88.888MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 360K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf