TT Electronics/IRC OARS1R050FLF
OARS1R050FLF picture photo
Mfg. Part Number
OARS1R050FLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W STRIP
Datasheet Download
OARS1R050FLF.pdf
Availability of OARS1R050FLF
QUANTITY
OARS1R050FLF Order Process
Ship out your order
Specifications of OARS1R050FLF
Internal Part NumberEIS-OARS1R050FLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Air Resistors - Surface Mount
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,900
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesOARS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient±40ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 160°C
Package / CaseStrip, C Bend
Supplier Device PackageStrip
Size / Dimension0.440" L x 0.125" W (11.18mm x 3.18mm)
Height0.150" (3.81mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OARS1R050FLF
Related LinksOARS1R, OARS1R050FLF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
OARS1R050FLF Details Description
Related parts for OARS1R050FLF
CONN HEADER 11POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.288000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
26POS, MIXED,TAB HSG,ASSY,SEALED datasheet.pdf
10UF 100V 10X16 105C RAD datasheet.pdf