TT Electronics/IRC OARS3R015FLF
OARS3R015FLF picture photo
Mfg. Part Number
OARS3R015FLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 3W STRIP
Datasheet Download
OARS3R015FLF.pdf
Availability of OARS3R015FLF
QUANTITY
OARS3R015FLF Order Process
Ship out your order
Specifications of OARS3R015FLF
Internal Part NumberEIS-OARS3R015FLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Air Resistors - Surface Mount
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,900
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesOARS-3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient±40ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 160°C
Package / CaseStrip, C Bend
Supplier Device PackageStrip
Size / Dimension0.440" L x 0.125" W (11.18mm x 3.18mm)
Height0.150" (3.81mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OARS3R015FLF
Related LinksOARS3R, OARS3R015FLF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
OARS3R015FLF Details Description
Related parts for OARS3R015FLF
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/BLK 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND/OR/NOR 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 570MA 650 MOHM datasheet.pdf