Orion Fans OD1225-12HB5
OD1225-12HB5 picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12HB5
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12HB5.pdf
Availability of OD1225-12HB5
QUANTITY
OD1225-12HB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12HB5
Internal Part NumberEIS-OD1225-12HB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise39 dB
Power (Watts)5.00W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12HB5
Related LinksOD1225, OD1225-12HB5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12HB5 Details Description
Related parts for OD1225-12HB5
RES SMD 90.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf